X
تبلیغات
زیست پذیری فضاهای شهری

تجربه های من

زیست پذیری فضاهای شهری

زیست پذیری فضاهای شهری :شهرسازی ابزاری واقعی برای سنجش فرهنگ یک ملت بوده و هست. هنگامی‌که ملتی می‌تواند مبل و لوسترهای زیبا بسازد؛ اما هر روز بدترین ساختمان‌ها را بنا می‌کند دلالت بر اوضاع نابسامان و تاریک آن جامعه دارد؛ اوضاعی که درمجموع، بی‌نظمی و نبود قدرت سازمان‌دهی آن ملت را به اثبات می‌رساند (هرمان تیسوس[۱]، ۱۹۱۱).

کتاب زیست پذیری فضاهای شهری

شهر و شهرسازی در کشورهای توسعه‌نیافته، آینه تمام‌نمایی از تبعیض است؛ تبعیض سطوح دسترسی شهری گرفته تا فرسودگی فضاهای شهری. تقسیم‌بندی‌های دوگانه میان مرکز و پیرامون، متن و حاشیه، بالادست و پایین‌دست و… این کشورها را هرچند در نگاه اول می‌توان ناشی از طبقه‌بندی‌هایی صرفاً جغرافیایی دانست؛ اما با نگاهی دقیق‌تر ممکن است نتایج پسینی‌تری به همراه داشته باشد.

یعنی برنامه‌ریزی در اداره شهر هرچند که بخواهد نقطه پایانی بر رفع تبعیض‌های مذکور باشد، ازآن‌رو که صرفاً با تقسیم‌بندی‌های جغرافیایی (به‌مثابه مرزبندی‌های توسعه‌یافتگی) روبه‌رو نیست، تبعاتی در عرصه‌های گوناگون دارد و کنش‌های متنوعی از قبیل فرهنگ، اقتصاد و سیاست، درکالبد بر جای خواهد گذارد که این یعنی شکل‌گیری دوگانه فضای «تأثیرگذاری بر زیست اجتماعی شهروندان » و «  تأثیرپذیری نظام مدیریت شهری از واکنش آن‌ها در برابر تغییر ».

این درست است که بر اساس تقسیم‌بندی‌ای دیرپا می‌توان مرغوبیت را ملاک تقسیم‌بندی مناطق در تمام شهرهای دنیا، بدون توجه به سطح توسعه‌یافتگی آن‌ها پذیرفت؛ اما نمی‌توان تمامی ناهماهنگی‌های موجود در شهرها را ناشی از این نگاه ذاتی به چگونگی چینش مناطق در شهرها فرض کرد؛ ازاین‌رو اولین و مهم‌ترین ابزار سنجش در این نوع سیاست‌گذاری‌ها میزان کارکرد آن‌ها در بهبود پویش‌های درون‌شهری است.

سیاست‌هایی که مهم‌ترین وجه تمایزشان از سایرین تأثیر سریع و اغلب مستقیم آن‌ها بر فضا و زندگی روزمره شهروندان است. اینکه سیاست‌های توسعه شهری را صرفاً خلاصه شده در مدیریت ترافیک، پسماند، فضای سبز و… بدانیم تا حد زیادی تحلیل‌ها را مبتلا به «  تقلیل‌گرایی  » می‌کند.

شهر و سیاست‌های توسعه آن دو روی یک سکه‌اند که برآیند برقراری تعامل میان آن‌هــا رسیدن به « زیست‌پذیری شهری » است. تفاوت میان نحوه زیست در شهر امری طبیعی است؛ اما اینکه سرمنشأ این تفاوت‌ها تا چه اندازه ناشی از سیاست‌گذاری‌های شهری است؛ موضوعی است که لازم است در مطالعات مربوط به ارتباط میان سیاست و شهر به آن توجه شود.

موسسه پیشگامان مسیر دانش ، خدمات چاپ کتاب، چاپ کتاب دانشگاهی، چاپ کتاب انگلیسی ,

+ نوشته شده در پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۶ساعت ۱۲:۲۴ توسط منم من دسته : نظر(0)